Jdi na obsah Jdi na menu
 


MANUÁL pro těhotné maminky

23. 5. 2012

Pro maminky v očekávání sestavila Jitka Čejková

Proč některé ženy dokáží porodit snadno? A co pro to můžete udělat Vy?

 • některé měly prostě štěstí  (pohodový průběh porodu, skvělý personál a milé prostředí)
 • některé to mají tzv. v genech, prostě rodí rychle a třeba i bezbolestně a ony samy to pak berou jako fakt, že to lze když tak rodila jejich mamka, babička...
 • a některé se na porod dobře připravily - výběrem porodnice, lidí, informacemi, pohodou a cvičením v těhotenství

Moc bych Vám přála, abyste mezi tyto ženy také patřily!

A tak jsem se pokusila sestavit tento malý "manuál" s úplně nejzákladnějšími informacemi, které říkám maminkám při různých setkáních.

 • Výběr porodnice... Jsou v nich veliké rozdíly. Uvědomte si, co Vy považujete za zásadní pro sebe a své dítě a podle toho hledejte, ptejte se.Toto je dobré probrat s někým, kdo zná porodnice ze své praxe. Ne, že v některé pracuje a nebo tam třeba 2x rodil, ale někdo, kdo jich zná víc v daném regionu, kdo tam doprovází k porodům - dula, porodní asistentka. Od nich se můžete dozvědět zásadní informace pro Vaše rozhodování. Na to stačí třeba i jen 1 konzultace. 
 • Jste-li z Prahy, tak je stále nutná registrace již od 14 týdne těhotenství v pražských porodnicích. Jiná města (i ta velká) to nedělají. A tak se v Praze s klidem zaregistrujte, to totiž vůbec neznamená, že v té porodnici pak musíte opravdu rodit, ale dá Vám to pohodu a čas na promýšlení, KDE pak budete chtít  své miminko přivést na svět.
 • Promyslete si svůj "tým" u porodu. Partner, porodní asistentka, dula, lékař.
 • Cvičte. Ve skupině nebo individuálně. Obojí má své velké výhody a menší nevýhody. Skupinová lekce je lacinější, měla by Vás i příjemně naladit, ale pokud si necvičíte i doma, tak je třeba chodit pravidelně. Lepší je, když se cvičí jen v malých skupinkách cca 5-8 maminek kvůli správnosti provedení daných cviků. Skupinových těhotenských cvičení je hodně, takže vybírejte, zkoušejte a vnímejte své tělo a pocity. Nebo si nechte poradit.
 • Individuální cvičení má nevýhodu vyšší ceny a potřebné "disciplíny", ale zase máte odbornou individuální kontrolu a šetříte čas dojížděním. A lekce si domlouváte podle svých časových možností.
 • Najděte si nějakou skupinu těhotných, společná setkávání, kde se budete dozvídat různé informace a zároveň sdílet těhotenské starosti a radosti, získávat rady a podporu. A zase vybírejte podle pocitů a choďte tam, kde Vám bude dobře.
 • Usmívejte se. Na sebe i na děťátko. Nejen že budete mít dobrou náladu a Vaše miminko se u Vás bude cítit dobře a v bezpečí, ale navíc nebudete mít v napětí svaly, které je důležité mít uvolněné pro snadný porod.
 • Choďte hodně na procházky a naučte se vnímat svůj dech.
 • Dobře a kvalitně jezte, vybírejte zásadité potraviny, zelené potraviny (zelený ječmen, chlorellu, spirulinu), semínka, mandle, pijte čistou vodu před jídlem.
 • Celé těhotenství využívejte přínosu lněného semínka, lněného oleje a  ke konci těhotenství maliníkový čaj.
 • Pečujte o své tělo také zásaditými koupelemi.
 • Užívejte si pravidelné masáže, které Vás krásně uvolní a pomohou tělu lépe zvládat zátěž rostoucího bříška. Výborně podporuje zdravé těhotenství reflexní masáž chodidel. Ideálně si najděte maséra, který se specializuje na těhotné ženy.
 • Najděte si a absolvujte praktickou a nezávislou přípravu k porodu. Toto nepodceňujte! Stačí až v 2.polovině těhotenství, abyste si důležité informace pamatovaly (nebo Váš partner). Kurzy v porodnicích mohou být také zajímavé, ale dozvíte se tam převážně jejich postupy, rutiny, ale Vy chtějte vědět víc - co a jak má opravdu být ke spokojenosti Vaší a Vašeho miminka...
 • Pokud budete pozvána na vyvolání porodu - hodně se ptejte, zda je to opravdu už neodkladné, popř. si najděte reflexní masáž, která velmi často zabere a napomáhá k pohodovým porodům.
 • Hledejte pediatra, který Vám bude vyhovovat.
 • Využijte možnosti poradny také u porodní asistentky ne jen u lékaře nebo v porodnici. Pravděpodobně budete mile překvapena.
 • Zajímejte se o kojení, nemusí to být tak samozřejmé, jak si často těhulky myslí. V případě plochých nebo vpáčených bradavek noste formovače.
 • Užívejte si pravidelných společných rituálů, chvilek s partnerem a Vaším miminkem v bříšku, využijte hudbu, doteky, vůně...
 • Čtěte pozitivní těhotenské knihy, weby, porodní příběhy.
 • Mějte kontakty na tzv. záchrannou síť - porodní asistentku, laktační poradkyni, dulu, fyzioterapeuta, maséra... Potřebné lidi, kterým můžete kdykoliv v případě potřeby o jakoukoliv konzultaci, pomoc, zavolat a poradit se.

 

 

Odkazy:

Česká Asociace Dul  informace o dulách v ČR

 

Normalniporod.cz

 

www.mojedula.cz - sdružení České duly 

 

www.unipa.cz - Unie porodních asistentek

 

www.iham.cz - Hnutí za aktivní mateřství

 

www.azrodina.cz - informační portál (nejen) pro rodiče

 

www.pdcap.cz porodní dům U Čápa

 

www.ijinak.cz - výborné info o porodnictví v ČR

 

www.materstvi.cz - A centrum Praha

 

www.byznysnaporodech.cz - dobré rady, k zamyšlení...

 

www.happy-family.cz -  porodní asistentka Jana Dvořáková

 

www.mamila.sk - slovenská laktační liga

 

www.kojeni.net

www.kojeni.cz - laktační liga

www.rodina.cz/LLL - Liga La Leche (informace o kojení)

 www.aperio.cz - občanské sdružení pro rodiče

www.dona.org - duly v zahraničí

 www.krestni-jmena.cz/seznam/

www.ferovanemocnice.cz  - projekt ligy lidských práv

www.emimino.cz - informace o těhotenství, mateřství, dětech atd.

 

www.cenap.cz - přirozené plánování rodičovství, antikoncepce, neplodnost

www.tulenik.cz - internetový obchod (plenky, oblečky, šátky, přírodní kosmetika...) 

 

 

www.dvojcata.cz

 

 www.ranapece.cz - podpora a pomoc rodinám, kterým se narodilo dětátko se zrakovým nebo kombinovaným postižením

www.hostcz.org - o.s., které pomáhá rodičům v péči o děti v náročné situaci

www.nedoklubko.cz  - sdružení rodičů a přátel nedonošených dětí

www.rozalio.cz - o.s. rodičů zabývající se očkováním

 www.orgasmicbirth.com

www.geburtshaus-felber.at - porodní dům v Grazu, Rakousko

www.pribehyproivanu.cz - náměty pro těhotenství, porod, poporodní období... Jaká je ta naše porodní realita...???